© 2014 Monster Mopar Weekend. Proudly created with Wix.com

2013

Monster Mopar Weekend Spring Fling Car Show Winners – Indianapolis

 

Best of Show

Best of Show                      1970 Hemi Superbird – Orange – Jurgen Stanley/Apex Autosports

Best of Show Stock           1970 Dodge Hemi Challenger R/T – Green – Bob Conca

Best of Show Modified     1970 Dodge Charger Pro Touring – Dalton Davis

Best of Show LX                 2010 Dodge Challenger – Red and Black – Chris Jackson

 

Class 1 – A-Body Stock Dodge A-Body Stock Dodge

First               1971 Dodge Demon – Hemi Orange – John Miller

 

Class 2 – A-Body Stock Plymouth

First               1965 Plymouth Barracuda – White – Mike Patterson

 

Class 3 – A-Body Modified Dodge

First                1969 Dodge Dart – Red – Dean & Deb Willenborg

Second          1971 Dodge Dart – Butterscotch – Butch Smith

Third              1976 Dodge Dart Sport – Blue – Telesia Swartout

 

Class 4 – A-Body Modified Plymouth

First                1965 Plymouth Barracuda – Gold – Mike Patterson

Second          1971 Plymouth Duster – Gold – Steve Nitti

Third              1970 Plymouth Duster – Yellow – Dave Ford

Third              1971 Plymouth Valiant – Black/Silver – Thomas & Lisa Moore

 

Class 5 – B-Body Stock 62-67 Plymouth

First                 1963 Plymouth Savoy Wagon – Silver – Jim Kelly

Second           1963 Plymouth Savoy – Silver – Jim Kelly

Third               1967 Plymouth GTX – Green – Rick Gottenborg

 

Class 6 – B-Body Modified 62-67 Dodge

First                 1967 Dodge Charger – Black – Gary Buckley

Second            1963 Dodge Charger – Red – Rick & Pam Harn

Third                1967 Dodge Charger – Blue – Don Sainsbury

Third                1963 Dodge 330 – White – Denny Guest

Third                1966 Dodge Coronet – Red – David Briscoe

Third                1967 Dodge R/T – Blue – Denny Guest

 

Class 7 – B-Body Modified 62-67 Plymouth

First                 1963 Plymouth Belvedere – Mist Tan – Jeff Anul

Second            1963 Plymouth Savoy – Silver – William Bell

Third                1963 Plymouth Fury – Black – Henry Waymon

 

Class 8 – B-Body Stock 68-70 Dodge

First                  1970 Dodge Charger – Chuck Hildreth

Second            1969 Dodge Coroner R/T – Green – Randi Edgerton

 

Class 9 – B-Body Stock 68-70 Plymouth

No entries in this class

 

Class 10 – B-Body Modified 68-70 Dodge

First                  1968 Dodge Coronet 440 – Red – Eric Gebert

Second            1969 Dodge Charger – Orange – Scott & Angie Taylor

Third                1970 Dodge Coronet – Orange – Mike Meads

 

Class 11 – B-Body Modified 68-70 Plymouth

First                  1970 Plymouth Roadrunner – Red – Gary Garrison

 

Class 12 – B-Body Stock 71-up

First                  1971 Dodge Super Bee – Yellow – Paul Reynolds

 

Class 13 – B-Body Modified 71-up

No entries in this class

 

Class 14 – B-Body Hemi Stock

First                   1968 Plymouth Roadrunner – Green – Steve & Sharon Lovetinsky

Second             1969 Dodge Superbee – Green – Rick Jackson

Third                 1971 Dodge Superbee – White – Lou Kanellis

 

Class 15 – 1969 Dodge Daytona/500 Stock

First                   1969 Dodge Daytona Charger – Canary Yellow – Dan Printz

 

Class 16 – Superbird Stock Only

First                   1970 Plymouth Superbird – Hemi Orange – Apex Autosports

Second              1970 Plymouth Superbird – Orange – Patrick McConnell

 

Class 17 – Talledaga/Cyclone Stock

No entries for this class

 

Class 18 – C-Body Stock

First                    1970 Plymouth Fury Wagon – White – Nate Conaway

 

Class 19 – E-Body Stock 70-71 Dodge

First                    1970 Dodge Challenger Convertible – Orange – Tami Kanellis

Second               1970 Dodge Challenger – Red – Bill Schroeder

Third                   1970 Dodge Challenger R/T – Tawney Gold – Matt Euson

Third                   1970 Dodge Challenger Convertible – Purple – Jim Vincent

 

Class 20 – E-Body Stock 70-71 Plymouth

First                     1970 Plymouth Barracuda Gran Coupe – Blue – Curt Wright

 

Class 21 – Challenger T/A – Plymouth AAR

First                     1970 Plymouth AAR Cuda – Blue – Rudy Munis

Second               1970 Plymouth AAR Cuda – Bronze – Corey Westra

 

Class 22 – E-Body Modified 70-71

First                    1970 Dodge Challenger – Orange – Aaron Hubbard

Second               1970 Dodge Challenger Convertible – Orange – Jasmine Bridges

 

Class 23 – E-Body Stock 72-74

First                    1973 Dodge Challenger – Pale Green – James Taylor

 

Class 24- E-Body Modified 72-74

No entries in this class

 

Class 25 – E-Body Hemi Stock

First                   1970 Dodge Challenger Convertible – Green – Robert Conca

 

Class 26 – 1961 & Older Antique Stock

First                   1937 Plymouth P4 – Cream – Bruce Sherrill

 

Class 27 – Unrestored Stock

First                   1976 Dodge Aspen – Bronze – Richard Bowman

 

Class 28 – Chrysler 300 Stock

No entries in this class

 

Class 29 Front Wheel Drive Stock

First                   1982 Chrysler LeBaron – Mahogany – Steve Rankin

Second              2013 Dodge Dart – Blue – Goodwin Pagan

 

Class 30 – Front Wheel Drive Modified

No entries in this class

 

Class 31 – Stealth/3000/Eclipse Modified

First                    1995 Eagle Talon – Blue – MaryBeth Kiczenski

 

Class 32 – Neon SRT4 Modified

No entries in this class

 

Class 33 – Truck/Van Stock 93 & Older

First                    1977 Dodge Warlock – Black – Bill Massey

Second               1989 Dodge Dakota – Silver – Joe Hobbs

Third                   1989 Dodge Dakota Convertible – Silver – Nick Agresta

Third                   1968 Dodge D108 Van – White/Purple – Bill Miller

 

Class 34 – Truck/Van Modified 93 & Older

First                     1957 Dodge D100 – Yellow – Stephen Owens

 

Class 35- Truck/Van Stock 94-up

First                     2006 Dodge Ram – Blue – Mike Comer

 

Class 36 – Truck/Van Modified 94-up

First                     2004 Dodge Ram R/T – Black – Marc McCarter

 

Class 37 – 4×4 Modified All

First                     2008 Jeep SRT8 – Black – Sharon Shlockey

Second                1978 Dodge W150 Powerwagon – Yellow – John & Angie Plowman

 

Class 38 – Dakota/Durango Modified

First                     2002 Dodge Dakota SXT – Silver – Tracey Reay

Second               1989 Dodge Dakota Convertible – Black/Red – Vince & Linda VanDyke

Third                   1989 Dodge Dakota Convertible – Silver w/flames – Nick Agresta

Third                   2000 Dodge Dakota R/T – Black – Michael McCarter

 

Class 39 – Viper

First                    1997 Dodge Viper GTS – Blue/White – Derrick Grigsby

Second               2000 Dodge Viper – Metallic Gray – David Beranek

 

Class 40 – Prowler

No entries in this class

 

Class 41 – PT Cruiser Modified

No entries in this class

 

Class 42 – Pro-Street

First                     1972 Dodge Dart – Green – Bill Edgerton

 

Class 43 – Race Cars

No entries in this class

 

Class 44 – Street Rod

No entries in this class

 

Class 45 – Daily Driver Stock

First                     2010 Dodge Challenger – Dark Titanium – Steve Phelps

 

Class 46 – Daily Driver All Vehicles

First                     2006 Dodge Charger R/T – Black – Randy Bowman

Second                1967 Dodge Coronet – Gold – Tom Gregory

Third                   2007 Dodge Charger R/T – Red- Crystal Taylor

 

Class 47 – Unclassified Stock

No entries in this class

 

Class 48 – Unclassified Modified

First                    1970 Dodge Charger – Copper Orange – Dalton Davis

Second               1967 Plymouth Sport Fury Convertible – Candy Red – Lee Walker

Third                   1967 Plymouth Sport Fury – Candy Red – Lee Walker

Third                   1970 Dodge Challenger – Black – Ken Mosier

 

Class 49 – LX Charger Stock

First                    2006 Dodge Charger R/T – Blue – Marc “Snookie” Polizzi

Second              2001 Dodge Charger – Black – Terry Bennett

 

Class 50 – LX Charger Modified

First                   2008 Dodge Charger SRT8 – Black – Bradley Jameson

Second             2006 Dodge Charger SRT8 – Black – Hon Horyn

Third                 2006 Dodge Charger R/T – Inferno Red – Andrew Lucas

Third                 2006 Dodge Charger R/T – Blue – Jerome Peters

Third                 2007 Dodge Charger SRT8 – Plum Crazy – Adam Howen

 

Class 51 – LX Magnum Stock

No entries in this class

 

Class 52 – LX Magnum Modified

First                   2007 Dodge Magnum – Black – Anthony Jones

Second             2006 Dodge Magnum – Black – Andrew Kurz

Third                 2005 Dodge Magnum – White/Blue – Marvin Lofton

 

Class 53 – LX 300 Stock

First                   2012 Chrysler 300C SRT8 – White – Howard Robinson

Second             2006 Chrysler 300C SRT8 – Titanium – Tom & Lisa Moore

 

Class 54 – LX 300 Modified

First                  2006 Chrysler 300C – Black – Joe Spicer

Second            2005 Chrysler 300C – Manson Myles

Third                2007 Chrysler 300 SRT8 – Red – Marcus Tinker

 

Class 55 – LX Challenger Stock

First                  2013 Dodge Challenger R/T – Plum Crazy – Zac Chmielewski

Second            2010 Dodge Challenger – Orange – James Luppens

Third                2009 Dodge Challenger – Red – Derek Ellison

Third                2011 Dodge Challenger – Black/Silver – Eugene Brominsk

Third                2010 Dodge Challenger – Black/Blue – Ron Newton

Third                2011 Dodge Challenger SRT8- Green – Jeffrey Davis

Third               2012 Dodge Challenger – Black – Tom Cardwell

Third               2010 Dodge Challenger – Yellow – Steve & Janice Wright

 

Class 56 – LX Challenger Modified

First                 2010 Dodge Challenger – Red/Black – Chris Jackson

Second           2013 Dodge Challenger – Orange/Copper/Black – Ben Harrington

Third               2012 Dodge Challenger – Yellow – Eric “EJ” Johnson

Third               2010 Dodge Challenger – Purple – Keith Spitznagel

 

Sunday’s Race Winners

Pro

Semi Finalists: Eric Paul, Keith Dunnude, and Al Bruischart

Quarter Finalists: Dan Brewer and Brian Spring

 

NSS

Semi Finalists: Bill Krause, Gary Fenice, Jason Krueger, and Joe Ewing

Quarter Finalists: Barry McGabe, Casey Fauss-Johnson, and Tom Gaines

 

Super Pro

Semi Finalists : Chad Lamberson, Jennifer Terhune, and Craig Thomas

Quarter Finaalists: JR Hicks, Jim Tomlinson, and Billy Stoechl

 

Sportsman

Finalists: David Dunn and Tony Miles

Semi Finalists: Terry Keifer and Dean Darby

 

Big Dog Quick 32

Semi Finalists: JR Hicks, Ron Stayer Jr, and Bruce Gaier

Quarter Finalists: Todd Nuding, Bill Roth, and Chris Wheatcraft

 

Hemi

Winner: Scott Bourrell

Runner up: Russ Berens

Semi’s: Jim Hagenhoff and Fred Burkhart

 

Extreme 10.5

Winner: Clinton Cranston

Runner up: Larry Boyd

Semi’s: Tony Russo

1/4